Enigma / Voyager / Odyssey umożliwiają wyszukanie, wybranie częstotliwości stacji naziemnej i zdalne jej ustawienie na radiostacji, dzięki czemu znacząco ograniczają obciążenie pilota pracą w kokpicie.podczas lotów w rejonach o dużym natężeniu ruchu.
W podobny sposób możliwe jest zdalne ustawienie odpowiednich częstotliwości VOR na radiostacjach wyposażonych w odpowiedni odbiornik.
W jaki sposób z tego korzystać?
Należy zainstalować w panelu jedną z radiostacji, które umożliwiają takie połączenie dzięki wyprowadzonemu łączu szeregowemu. W chwili obecnej zgodnymi z przyrządem są:
JAK USTAWIĆ CZĘSTOTLIWOŚĆ RADIOSTACJI
|
|
SPOSÓB Iprzed wejściem w strefę lotniska (np. TWR, INFO) |
SPOSÓB IIna trasie (np. FIS) |
Wciśnij przycisk Zero by pokazać listę najbliższych lotnisk. Na ekranie pojawi się: Dla każdego lotniska pokazana jest strzałka kierunku dolotu względem aktualnego kursu lotu, odległość, oznacznik lotniska, podstawowa częstotliwość i kierunki pasów.
Wciśnij 2, by wybrać Kraków Balice (EPKK) i na ekranie wyświetlone zostanie okno z częstotliwościami i kierunkami pasów: Wybór przycisku 3 ustawi na radiostacji częstotliwość ATIS. 126.125 MHzPo odsłuchaniu komunikatu można wcisnąć 4 by ustawić na radiostacji częstotliwość wieży (TWR) 123.250 MHz
Wciśnięcie przycisku Menu przywróci pierwotny ekran, pozostawiając ustawioną częstotliwość wieży
|
Uwaga: w celu umożliwienia ustawiania częstotliwości przelotowych należy przygotować wcześniej na komputerze plik tekstowy o nazwie radio.txt, zapisać go na karcie pamięci SD przyrządu i po włożeniu do czytnika przenieść ten plik do katalogu "Other" dysku wewnętrznego. Dla potrzeb prezentacji przygotowany został plik zawierający pięć linii tekstu: 119.275 Krakow INFO Wciśnij Shift a następnie 2 (Radio) by pokazać listę częstotliwości:
Wciśnij 5 by wybrać Kraków Info. Częstotliwość ta automatycznie zostanie ustawiona na radiostacji |